Warszawski rynek biurowy powiększy się w tym roku o ok. 135 tys. mkw
Firma Cushman & Wakefield poinformowała w raporcie, że w I kwartale 2025 roku całkowite zasoby powierzchni biurowej w Warszawie wyniosły niecałe 6,3 mln mkw.
"Według szacunków Cushman & Wakefield warszawski rynek biurowy powiększy się w tym roku o ok. 135 tys. mkw. w ramach pięciu budynków, które będą zlokalizowane wyłącznie w strefach centralnych. Ograniczenie realizacji nowych inwestycji do obszaru centrum, rozważne podejście najemców wobec zmiany siedziby oraz wyższe koszty budowy czy finansowania inwestycji sugerują, że stagnacja na rynku biurowym pod względem realizacji nowych inwestycji utrzyma się w najbliższych latach" - ocenił cytowany w informacji Jan Szulborski z Cushman & Wakefield.
Z raportu wynika, że całkowita aktywność najemców w I kwartale 2025 roku wyniosła ponad 160 tys. mkw., co oznacza wzrost o ok. 16 proc. r/r. "Warto podkreślić, że pierwsze trzy miesiące tego roku zostały zdominowane przez nowe umowy, które odpowiadały za blisko połowę popytu. Udział renegocjacji był z kolei relatywnie niewielki i wyniósł 25 proc. Ponadto odnotowano także podwyższoną wielkość powierzchni zajętej przez właściciela – 17 proc., a udział ekspansji zamknął się wynikiem 9 proc." - podkreśliła cytowana Ewa Derlatka-Chilewicz z Cushman & Wakefield.
Firma poinformowała również, że wskaźnik powierzchni niewynajętej na koniec marca 2025 roku w Warszawie wyniósł 10,5 proc. i był o 0,5 pp. niższy w porównaniu do analogicznego okresu w 2024 roku i o 0,1 pp. niższy niż w ubiegłym kwartale. "Obecny wskaźnik pustostanów przekłada się na dostępność powierzchni na poziomie niecałych 660 tys. mkw., co oznacza spadek o ok. 6500 mkw. względem ubiegłego kwartału. Wraz ze spodziewanym ograniczeniem nowej podaży w latach 2025-2027, będziemy obserwować dalszą kompresję wskaźnika powierzchni niewynajętej" - czytamy.
Eksperci podkreślili w raporcie, że struktura pustostanów różni się w zależności od lokalizacji. Zgodnie z przekazanymi danymi obecnie wyższy wskaźnik pustostanów utrzymuje się w strefach niecentralnych (13 proc.) i jest na lekko podwyższonym poziomie w porównaniu do lat 2021-2023. Natomiast w strefie centralnej, dostępność powierzchni w marcu 2025 roku wyniosła 7,4 proc. Wskaźnik ten w szczytowym momencie 2021 roku wynosił 13,8 proc.
Firma podała też, że w marcu 2025 roku stawki za najlepsze powierzchnie biurowe w Warszawie wyniosły przeciętnie 24-27 euro/ mkw./ miesiąc w strefie centrum oraz 15-18,50 euro/ mkw./ miesiąc w lokalizacjach poza centralnych. "Przewidujemy, że w kolejnych kwartałach, presja na wzrost stawek czynszu będzie nadal widoczna przede wszystkim w projektach w budowie oraz w najbardziej atrakcyjnych obiektach zlokalizowanych w centralnej strefie stolicy" - oceniła firma.
"Cushman & Wakefield prognozuje utrzymanie się aktywności najemców na warszawskim rynku biurowym w najbliższych kwartałach na zbliżonym poziomie do lat 2023-2024, chociaż pozostaje również potencjał do przekroczenia tych poziomów" - podsumowała firma.
Cushman & Wakefield jest firmą świadczącą usługi na rzecz właścicieli i najemców nieruchomości komercyjnych. Zatrudnia ok. 52 tys. pracowników w ok. 400 biurach i 60 krajach na całym świecie. (PAP)
fos/ drag/
