16 styczeń 2024

Turek: miasto z duszą na Ziemi Sieradzkiej

zdjęcie: Turek: miasto z duszą na Ziemi Sieradzkiej / MuzeumTurek/CC BY-SA 4.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
MuzeumTurek/CC BY-SA 4.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
Zapraszamy do Turka – miasta węgla. Odkryj przemysłową historię i piękno ziemi sieradzkiej.
REKLAMA

Tego szukamy w Turku

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Turek pogoda, Turek praca, Turek, ogłoszenia Turek, LO Turek, ZST Turek.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Turku, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.
Odkrycia archeologiczne świadczą, że już w VI wieku p.n.e. na obszarze dzisiejszego miasta Turku istniały ślady osadnictwa. Niemniej pierwsze udokumentowane wzmianki o tym mieście pochodzą z bulli papieskiej Innocentego II z 1136 r., gdzie po raz pierwszy pojawiła się nazwa Turkowiste, odnosząca się do późniejszego Turku. Ten dokument potwierdzał przynależność miasta do ziem biskupów gnieźnieńskich. W 1331 r., w trakcie najazdu krzyżackiego, Turek doznał częściowego zniszczenia, w wyniku którego spłonął m.in. drewniany kościół. Na jego miejscu wzniesiono nowy, wykonany z cegieł, poświęcony św. Janowi Chrzcicielowi, który przetrwał aż do początków XX wieku.

Do czasów epoki oświecenia Turek nie doświadczył istotnego postępu. Według spisu miast prowincji wielkopolskiej z 1458 r., obejmującego ośrodki przygotowujące się do udziału w wojnie z Zakonem Krzyżackim, Turek został zaklasyfikowany do miast III kategorii, czyli miast małych. W owym czasie liczył nie więcej niż 800 mieszkańców, a ludność głównie utrzymywała się z rolnictwa, choć rozwój gospodarki folwarcznej był utrudniony z powodu wpływów Uniejowa, większego i bardziej rozwiniętego ośrodka miejskiego. Świadczyć może o tym fakt, że pierwszy coroczny jarmark został zorganizowany dopiero w 1515 r.

W wyniku wojen w XVII i XVIII wieku Turek pozostał jednym z wielu niewielkich miasteczek, gdzie ludność głównie zajmowała się rolnictwem. W 1793 r. zgodnie z traktatem między Rosją a Prusami miasto dostało się pod panowanie pruskie, wraz z całą Wielkopolską. W czasie II rozbioru Polski zakończyło się także zwierzchnictwo arcybiskupów gnieźnieńskich nad Turkiem. 28 lipca 1796 r. władze pruskie ogłosiły deklarację o przejęciu dóbr kościelnych na własność skarbu państwa.

W 1807 r. wskutek działań wojennych Napoleona Turek krótkotrwale znalazł się w granicach Księstwa Warszawskiego. Po podpisaniu traktatu wiedeńskiego w 1815 r. wschodnia część Wielkopolski, w tym Turek, została włączona do utworzonego przez Cesarstwo Rosyjskie Królestwa Polskiego.

Rok 1866 był ważnym okresem dla rozwijającego się Turku. W wyniku zawirowań politycznych, narodowowyzwoleńczych ruchów w Polsce oraz dynamicznego rozwoju regionu, 31 grudnia 1866 r. utworzono powiat turecki, będący częścią guberni kaliskiej. W 1872 r. oddano do użytku ratusz z wieżą zegarową, który pełnił funkcję siedziby Magistratu.

Przed wybuchem I wojny światowej Turek stał się dobrze rozwiniętym miastem. W 1908 r. powstał zakład braci Műllerów, będący fabryką tkacką i producentem muślin. Do 1912 r. działało już 8 podobnych zakładów, a liczba mieszkańców w tym okresie wzrosła do około 9,500. Rozwinęło się również szkolnictwo, a w 1914 r. funkcjonowało 7 szkół podstawowych.

W wyniku działań okupanta, przemysł w Turku praktycznie uległ zahamowaniu, gdy władze odebrały większość maszyn parowych i urządzeń elektrycznych. Ludności odebrano jedzenie, konie, skóry, benzynę – wszystko, co było niezbędne do normalnego funkcjonowania. Polski Magistrat został zamknięty, a ratusz zajęty.

Po odzyskaniu niepodległości Turek awansował do roli miasta powiatowego w województwie łódzkim. W tej fazie rozwoju miasta mieszkało około 10 tysięcy ludzi, z czego 2,5 tysiąca stanowili Żydzi, a 0,5 tysiąca Niemcy. Bezpośrednio po ogłoszeniu niepodległości utworzono Tymczasowy Zarząd Powiatowy, którego nadzór sprawowała Straż Obywatelska. 15 listopada 1918 r. Tymczasowy Zarząd Powiatowy przekazał władzę Komisarzowi Rządu Polskiego, Karolowi Basińskiemu. Wprowadzono również Sejmik Powiatowy Kalisko-Turkowski, reprezentowany przez trzy grupy: Związek Ludowo-Narodowy, PSL oraz bezpartyjnych. Równocześnie, od grudnia 1918 r., zaczęła działać Rada Miejska, która powierzyła sprawy wykonywania władzy Magistratowi.

Kluczowym wydarzeniem w historii miasta było także rok 1999, kiedy to Turek, w wyniku kolejnych zmian administracyjnych, stał się częścią województwa wielkopolskiego i ponownie został siedzibą powiatu.

Sięgnij po więcej informacji od Twojego Miasta

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Turek
24.1°C
wschód słońca: 05:07
zachód słońca: 20:17
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Turku

kiedy
2024-05-26 18:00
miejsce
Stowarzyszenie Przystań, Turek,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-08 19:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Turek, ul....
wstęp biletowany