reklama
kategoria: Kraj
29 grudzień 2024

Wykorzystajmy Rok Święty na uregulowanie osobistej relacji z Bogiem

zdjęcie: Wykorzystajmy Rok Święty na uregulowanie osobistej relacji z Bogiem / fot. PAP
fot. PAP
Wykorzystajmy Rok Święty na uregulowanie osobistej relacji z Bogiem - zaapelował abp Tadeusz Wojda SAC podczas mszy św. inaugurującej obchody Roku Jubileuszowego 2025 i jubileuszu 100-lecia archidiecezji gdańskiej. Zwrócił uwagę na krzyż procesyjny, który prowadził pierwszą procesję w Gdańsku po II wojnie światowej.
REKLAMA

W niedzielę biskupi na całym świecie rozpoczęli obchody Roku Jubileuszowego 2025 odprawiając msze święte w swoich katedrach. W Gdańsku dodatkowo rozpoczęto obchody jubileuszu 100-lecia archidiecezji gdańskiej.

Mszę św. inaugurującą obchody rozpoczęła uroczysta procesja z udziałem księży i wiernych świeckich, którą od kościoła Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w Gdańsku do bazyliki archikatedralnej w Gdańsku Oliwie poprowadził abp Tadeusz Wojda SAC.

Arcybiskup symbolicznie otworzył drzwi do bazyliki. Było to nawiązanie do papieża Franciszka, który w wigilijny wieczór otworzył Drzwi Święte w bazylice watykańskiej inaugurując tym gestem Rok Święty w Kościele.

W homilii abp Wojda powiedział, że na czele procesji niesiono krzyż z kościoła pw. św. Mikołaja w Gdańsku, który prowadził pierwszą po II wojnie światowej procesję Bożego Ciała ulicami zniszczonego Gdańska. Było to 20 czerwca 1946 roku.

"Po tragedii wielkiej wojny, która przyniosła śmierć, zniszczenia, ogrom cierpienia i dramatów ludzkich, ten krzyż i ta procesja były symbolem odradzającego się życia, symbolem nadziei lepszych czasów, symbolem wolności jak również niezwykłej siły wiary" - zaznaczył hierarcha.

Jak dodał, ten krzyż procesyjny był symbolem wiary i odwagi z jaką wierni Archidiecezji Gdańskiej odbudowywali swoje wsie i miasta budując przyszłość opartą na pokoju i wolności.

Arcybiskup przytoczył słowa dominikanina o. Fabiana Madury: "Dziwny był to widok, kiedy wśród gruzów i ruin, oraz sterczących fasad zabytkowych budynków i gdańskich domów, wśród zniszczonego i zamarłego śródmieścia widziało się dziesiątki tysięcy ludzi otaczających jedyny ocalały w starym Gdańsku kościół ojców Dominikanów, zwany bazyliką św. Mikołaja, z której ruszyła teoferyczna procesja wśród głośnego śpiewu polskich pieśni religijnych".

Hierarcha podkreślił, że krzyż procesyjny przez najbliższy rok będzie towarzyszył wiernym "w odbudowywaniu wiary, nadziei i miłości". Dodał, że krzyż "będzie nas zachęcał do uczestnictwa w wydarzeniach Roku Świętego i Jubileuszu naszej Archidiecezji". "Niech ten jubileuszowy symbol będzie dla nas dowodem odradzającej się w nas wiary, która przekracza wszelkie zniechęcenie i słabości. Niech on będzie także źródłem nadziei w podejmowaniu trudu osobistego i wspólnotowego nawrócenia" - powiedział.

W homilii abp Wojda wielokrotnie nawiązywał do bulli papieskiej ustanawiającej Rok Jubileuszowy "Spes non confundit". Podkreślił, że wchodząc w głęboką relację z Jezusem, otwieramy się również na drugiego człowieka, stajemy się sobie bliscy.

"Jubileusz, to gwiazda nadziei, która jawi się w naszym sercu i inspiruje do wyjścia z domniemanego spokoju, z codziennych wygód i utartych zwyczajów, z zaspakajania swoich przyziemnych potrzeb, i szukania czegoś nowego, co motywuje, wyzwala większe pragnienia i wyższe aspiracje" - powiedział.

Zwracając się do zebranych prosił ich, by wykorzystali Rok Święty na uregulowanie osobistej relacji z Bogiem, która - jak dodał - może jest powierzchowna, słaba, naznaczona mniejszymi lub większymi niewiernościami, grzechem, brakiem czasu na modlitwę i na msze św. "Nie oburzajmy się na Pana Boga. On wie najlepiej czego naprawdę potrzebujemy. On troszczy się o nasze zbawienie – bo ono jest celem naszego życia" - zapewniał abp Wojda.

Dodał, że gdy przyjmiemy Boga, on poprowadzi nas ku zbawieniu i obdarzy różnymi dobrami, również ziemskimi.

Na czas trwania jubileuszu metropolita gdański wydał dekret ogłaszający świątynie jubileuszowe, w których wierni będą mogli uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (m.in. spowiedź sakramentalna, komunia św. i modlitwa w intencji papieża). Wśród 27 uprzywilejowanych kościołów znalazły się m.in.: bazylika archikatedralna pw. Trójcy Świętej w Gdańsku Oliwie, sanktuarium Pasyjno-Maryjne – kościół pw. św. Anny w Wejherowie, kościół pw. Zesłania Ducha Świętego w Sopocie i bazylika morska pw. Królowej Polski w Gdyni.

30 grudnia 1925 papież Pius XI wydał bullę "Universa christifidelium cura" erygującą diecezję gdańską. Jej pierwszym biskupem diecezjalnym został Edward O'Rourke.

25 marca 1992 r. papież Jan Paweł II ogłosił bullę "Totus Tuus Poloniae populus" – "Cały Twój lud w Polsce" – o reorganizacji struktur kościelnych w naszym kraju. Na jej podstawie erygowano 13 nowych diecezji i 8 nowych metropolii, w tym gdańską. W jej skład weszły: archidiecezja gdańska, diecezja pelplińska i diecezja toruńska.

Informacje o poszczególnych wydarzeniach zaplanowanych w ramach obchodów stulecia archidiecezji gdańskiej dostępne są na stronie https://wojciech25.pl/.

Pierwszy Rok Święty został ogłoszony w 1300 r. przez papieża Bonifacego VIII. Początkowo Rok Święty, zwany też Jubileuszem odbywał się co 100 lat; następnie co 50 lat, a od XV wieku ogłaszany jest co 25 lat. (PAP)

pm/ par/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Turek
5.2°C
wschód słońca: 07:33
zachód słońca: 16:23
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Turku

kiedy
2025-02-07 19:00
miejsce
Stowarzyszenie Przystań, Turek,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-15 18:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Turek, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-07 19:00
miejsce
Stowarzyszenie Przystań, Turek,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-09 17:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Turek, ul....
wstęp biletowany